Marcin Czyża - absolwent studiów pierwszego i drugiego stopnia Wirtschaftsuniversität Wien (Vienna University of Economics and Business) na kierunku administracji gospodarczej oraz studiów pierwszego stopnia z zakresu prawa gospodarczego na tej samej uczelni.

W latach 2019-2020 pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Strefy Ekonomicznej S.A. Reprezentował spółkę i nadzorował jej departamenty, odpowiadał za udzielanie wsparcia także małym i średnim przedsiębiorstwom zarówno z polskim jak i zagranicznym kapitałem lokującym swoje inwestycje w strefie ekonomicznej.

Związany przez kilka lat z branżą energetyczną, a także branżą finansową w obszarach zielonej energii, redukcji emisji CO2 oraz efektywności energetycznej. W latach 2014-2017 pełnił funkcję Członka Zarządu CEZ-MOL European Power International B.V. (CMEPI BV), spółki joint-venture stworzonej przez czeskiego giganta energetycznego ĆEZ oraz węgierski holding paliwowy MOL w celu budowy elektrociepłowni na terenie Słowacji i Węgier. Równolegle w latach 2015-2017 zatrudniony w ACT Commmodities, odpowiadał za zawieranie transakcji na rynku emisji CO2, zielonych certyfikatów oraz certyfikatów energetycznych.
Posiada blisko dziesięcioletnie doświadczenie w zarządzaniu w środowisku międzynarodowym, w tym również we wdrażaniu nowoczesnych technologii.
Wcześniej pełnił funkcję Poland Country Manager w Ubimet GmbH, spółki z branży meteorologicznej należącej w 50% do koncernu Red Bull, w której odpowiadał za ekspansję zagraniczną i rozwój spółki na terytorium Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej, a także nadzorował przygotowywanie rozwiązań dla klientów.

Udzielał wywiadów dotyczących tematyki zmian na rynku pracy w wyniku Brexit dla mediów międzynarodowych między innymi dla BBC, The Financial Times, die Zeit oraz The Independent. Był również pomysłodawcą i realizatorem projektu dotyczącego rekrutowania specjalistów do pracy poza Wielką Brytanią.